Anders Hansen i Carl Johan Sundberg
Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta

W tej książce pokazujemy, w jak niezwykły sposób ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na ludzkie ciało. Jak oddziałują na Twój mózg i Twoje geny, jak sprawiają, że czujesz się lepiej, a nawet wolniej się starzejesz. Opierając się na ustaleniach współczesnych nauk medycznych, wskazujemy, co naprawdę powinieneś robić, żeby odnosić sukcesy – a jest tego mniej, niż myślisz.
Nie musisz być maratończykiem, żeby zapobiegać chorobom, wystarczy 30-minutowy spacer. Przedstawiamy także wyniki najnowszych badań naukowych dotyczących spalania tłuszczu i „superinterwałów” – formy treningu trwającego mniej niż 5 minut, która może być bardziej efektywna niż godzina ćwiczeń.
Książka spodoba się zwłaszcza tym, którzy nie mają zbyt dużo czasu na ćwiczenia.

Ze wstępu do książki:

Wyobraź sobie, że masz przed sobą tabletkę. Jest to najbardziej zaawansowane lekarstwo, jakiego świat dotąd nie widział. Właśnie tą jedną pigułką możesz radykalnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na jedną z długiej listy groźnych chorób. Cukrzyca, atak serca, depresja, choroby wieńcowe, a także różne rodzaje nowotworów – to tylko niektóre spośród nich. A to jeszcze nie wszystko. Będziesz czuć się lepiej, mieć więcej energii, będziesz lepiej sypiać i poprawisz swoją koncentrację. Wzrośnie twoja odporność i będziesz dłużej żyć. Wiele lat dłużej. Staniesz się młodszy w sensie biologicznym. Twoje serce się wzmocni, a w twoim mózgu powstaną nowe komórki.
Jest taka pigułka – nazywa się aktywność fizyczna! Mówiąc dokładnie, jest to tak proste, jak trzydzieści minut szybkiego spaceru dziennie. Nie trzeba wcale uczestniczyć w maratonie lub Biegu Wazów. Nie trzeba nawet spacerować. Ważne jest, byś każdego dnia przez pół godziny wykonywał czynność, która pod względem aktywności fizycznej będzie podobna do spaceru.

Autorzy:

Carl Johan Sundberg – lekarz i profesor fizjologii w Instytucie Karolinska w Sztokholmie. Pełni funkcję prezesa Szwedzkiego Stowarzyszenia Aktywności Fizycznej i Medycyny Sportowej, jest też członkiem Komisji Medycznej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W 2005 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Kartezjusza, przyznawaną przez Komisję Europejską za osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji nauki.
Anders Hansen – lekarz i psychiatra, a także magister ekonomii. Ukończył Instytut Karolinska w Sztokholmie. Autor ponad 2000 artykułów z dziedziny nauk medycznych, publikowanych zarówno w czasopismach naukowych, jak i w gazetach codziennych. Obecnie pisze dla „British Medical Journal” i dla „Swedish Medical Journal”. Pracuje również jako lekarz.

Tytuł: PROJEKT ZDROWIE
Podtytuł: Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł.
Autorzy: Anders Hansen, Carl Johan Sundberg
Tłumaczenie z języka szwedzkiego: Tomasz Oczkowski
Stron: 200
Cena detaliczna: 29,90 zł
Wydawca: Smak Słowa
Premiera: 14 czerwca 2017